Mały Moracz w osadzie pedagogicznej

Mali osadnicy z Małego Moracza. Od kwietnia, w każdy poniedziałek, dzieci z klas 1 – 3 naszej szkoły spędzają w Osadzie pedagogicznej. – „To była najlepsza wycieczka w moim życiu. Takimi słowami podzieliła się ze mną jedna z naszych uczennic” – wspomina wicedyrektorka Edyta Antoniuk. Ideą poniedziałkowych wypraw jest doświadczanie wartości wynikających z pedagogiki lasu: zwolnienie tempa życia, ćwiczenie umiejętności wnikliwej obserwacji, cierpliwego wyczekiwania, doświadczenie samego siebie stanie wyciszenia, zwiększenie uważności i refleksyjności, integracji z naturą,  zrównoważony rozwój w praktyce. „Zależy nam nie tylko na wiedzy z zakresu przyrody i ekologii, ale również na zmianie wzorców konsumpcji. Jestem pod wrażeniem jak dzieci zostały przygotowane do spotkania z nami. Nie było plastikowych zabawek, słodyczy i telefonów. Nikomu tego nie brakowało” – dodaje dr Michał Paluch, pedagog i założyciel Osady. W miniony poniedziałek „mali osadnicy” poznawali nowe miejsce, tworzyli sadzonki, warzywa i obserwowali zmiany zachodzące w naturze. W kolejny poniedziałek do osady zmierza następna grupa – tym razem nasi trzecioklasiści. Przypomnijmy słowa dyrektora Artura Abramowicza, który w ostatnim liście zwrócił się do tych „[…] którzy na co dzień w nadmiarze korzystają z „wygodnego” życia i współczesnych zdobyczy technologicznych. Niekonwencjonalne zajęcia w Osadzie będą swego rodzaju antidotum wobec aktualnych zagrożeń cywilizacyjnych.”