6 czerwca 2019

Happy Day 2019

Moracz Happy Day 2019

sobota, 8 czerwca

godz. 11:00 – 14:00

ul. Stefana Żeromskiego 18

W tym roku zbieramy grosze i złotówki na pomoc w budowie studni, przy szkole prowadzonej przez polsko-kenijskie małżeństwo – Mirkę i Henry`ego Kalume w KWADEMU (mała kenijska wioska oddalona 50 km od Mombasy). 
Dzięki szkole w Kwademu dzieci do niej chodzące mają już finansowane posiłki w trakcie zajęć. Jednak w okolicy cały czas odczuwalny jest brak wody pitnej. Przeważnie pozyskuje się ją podczas pory deszczowej, ustawiając beczki, do których z dachu szkoły ścieka woda. STUDNIA ze świeżą i czystą wodą jest marzeniem wszystkich dzieciaków, ich rodziców oraz pozostałych mieszkańców wioski.
Można by długo opowiadać…
Oto link do bloga pisanego przez Henry’ego i Mirkę na temat ich pracy:  https://mirka-henry.blogspot.com
Jak co roku, czeka na nas moc niesamowitych niesamowitości 🙂
– konkursy, loteria, pyszności, eksperymenty, muzyka żywo, bicie rekordu w upychaniu uczniów w aucie dyrektora oraz wiele, niespodzianek!
Liczy się każdy grosz! Rozbij świnkę skarbonkę przyjdź i pokaż, że:
Obojętność Jest Nam Obca! 🙂

Wioska Kwademu

Lokalna społeczność Kwademu i okolic jest bardzo uboga. Wiele dzieci pochodzi z rodzin niepełnych lub jest wychowywanych przez krewnych, ponieważ rodzice nie są w stanie się nimi opiekować. Jest niewiele możliwości podjęcia pracy zarobkowej, więc zapewnianie nawet podstawowych potrzeb stanowi dla rodzin wielkie wyzwanie.

Społeczność lokalna nie ma funduszy na budowę studni, więc mamy nadzieję, że ten projekt zaowocuje nie tylko dużą ilością czystej wody, ale także zainspiruje ludzi i przyniesie nadzieję na lepszą przyszłość.

Kwademu ma przydomek wśród mieszkańców – „ziemia zapomniana przez Boga”, fundacja i wszyscy, którzy ją wspierają bardzo ciężko pracują, aby pokazać, że to imię nie ma już prawa bytu.

Na co zbieramy?

Zbieramy pieniądze potrzebne na wykopanie studni głębinowej i zainstalowanie pompy. Studnia będzie zaopatrywać w czystą wodę uczniów z ośrodka szkolnego i całą okolice Kwademu, w Kenii.

 

Grupka uczniów szkoły podstawowej

Grupka uczniów szkoły podstawowej

Nasi uczniowie, ich rodzice oraz wszyscy mieszkańcy okolicznych wiosek będą mogli swobodnie i oczywiście za darmo, czerpać wodę z tego źródła. Szacuje się, że oprócz 200-stu naszych uczniów i przedszkolaków, około 5000 osób będzie z niej korzystać, zwłaszcza w porze suchej, która trwa od listopada do kwietnia. W całej okolicy nie ma jeszcze studni, na bardzo rozległym obszarze, a jedynymi źródłami wody są staw i deszczówka. Staw wysycha w porze suchej, tak więc zostaje to co udało się zebrać wcześniej. Mamy już wybrane miejsce pod studnię, wyznaczone przez geologów na terenie należącym do szkoły.

 

Prace firmy geologicznej. W tym miejscu ma powstać studnia. W tle nasza szkoła:

 

Jeden z pojemników na deszczówkę, którą wykorzystuje się do przygotowywania posiłków i celów gospodarczych (po dodaniu tabletek oczyszczających wodę).

 

Cały proces odwiertu studni głębinowej obejmuje testy gruntu, wiercenie studni, kupno i instalację pompy. Czynniki wpływające na koszty obejmują odległość od miejsca, w którym znajduje się firma wiertnicza, ich politykę cenową, właściwości geologiczne terenu, rozmiar otworu i potrzebnej pompy. Istnieje również kilka kosztownych wymogów licencyjnych. Po wstępnym badaniu gruntu przez firmę geologiczną całkowity koszt oszacowano na ok 16,000 funtów brytyjskich.
Jedyne źródło wody w okolicy (pora sucha)

Jedyne źródło wody w okolicy (pora sucha)

2
© Prywatne Szkoły Podstawowa, Gimnazjum i Liceum im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich w Sulejówku